WAKACYJNA PIELĘGNACJA WŁOSÓW CZ.2 OLEJOWANIE

Dzisiaj przychodzę do Was z postem który został zapowiedziany kilkanaście dni temu i dotyczy olejowania włosów. Tak jak pisałam ostatnio, lato jest jedną z pór roku, kiedy musimy zwrócić szczególną uwagę na kondycję naszych włosów, zwłaszcza kiedy podczas wakacji były one lub nadal są narażone na czynniki takie jak słońce oraz sól morska, które definitywnie je wysuszają. Jedną z najbardziej skuteczniejszych i najszybszych metod poprawy ich stanu jest olejowanie.

Polega to na nałożeniu odpowiedniej ilości olejku na skórę głowy oraz włosy aż po końce (osobiście nigdy nie nakładam olejku u nasady, jedynie od połowy włosa. Jest to zależne od tego, jaki olejek wybieracie i czemu ma on służyć). Można stosować je codziennie, tak jak przeważnie robią to hinduski, choć głównie zależy to od częstotliwości mycia włosów.

~METODY~
Najskuteczniej jest gdy olejujemy włosy tuż przed myciem, ponieważ możemy zostawić na włosach więcej olejku i jego większą ilość. Gdy wykonujemy to po myciu, powinna być to mikroskopijna ilość, bo włosy mogą być przetłuszczone, posklejane i obciążone.

~CZAS~
Jeśli mówimy o czasie trzymania go na włosach jest to minimum 30 min, jednakże najtrafniejsze jest pozostawienie go na noc. Pamiętajmy tylko aby owinąć czymś włosy np. w ręcznik (osobiście używam do tego hotelowych czepków).

~RODZAJE OLEJKÓW~
Oleje składają się z kwasów o różnych cząsteczkach (małych, średnich, dużych), które wpływają na wnikanie substancji we włosy. Przy wyborze rodzaju olejku należy kierować się przede wszystkim rodzajem włosów oraz naszym indywidualnym celem (poprawić stan, strukturę, nawilżyć). Aby rozróżnić rodzaj włosów warto zapoznać się z poniższymi zagadnieniami, przy wątpliwościach wytestować na swoich włosach olejki do obydwu rodzai włosów i zaobserwować, który da większe korzyści i lepiej się wchłonie.

włosy wysokoporowate - łuski włosa odstają, puszą się, reagują na wilgoć powracając do swojej formy, przeważnie włosy kręcone rozjaśniane
włosy niskoporowate - łuski włosa domknięte, ułożone gładko i równomiernie, są "śliskie i lejące się", odporne na stylizacje, mają tendencję do powracania do własnej formy, przeważnie proste bądź lekko falowane i niepoddawane rozjaśnianiu
włosy średnioporowate - łuski lekko domknięte, jednak nadal odstające, ich niskoporowatość została podniesiona poprzez zabiegi chemiczne, podatne na stylizacje 


Poniżej przedstawiam olejki wraz ich właściwościami. W nawiasie przy każdym z olejków wypisane jest do jakich włosów nadaje się poszczególny olej.

OLIWA Z OLIWEK - regeneruje, silnie nawilża, nabłyszcza, zapobiega łupieżowi (włosy średnioporowate/wysokoporowate, blondynki powinny jej unikać ponieważ przyciemnia włosy)
OLEJ ARGANOWY - nawilża, odżywia skórę głowy, odbudowuje strukturę włosa, nie obciąża, nabłyszcza, wzmacnia, wygładza, poprawia sprężystość i elastyczność; można stosować go na sucho w celu nawilżenia końcówek, przyspiesza porost (do każdego typu włosów)
OLEJ KOKOSOWY - odbudowuje, nawilża, ochrania włókna włosa, zapobiega utracie protein z włosów, najmniej obciążający, idealny na puszące się końcówki (niskoporowate/średnioporowate, podkreśla skręt włosów kręconych a zarazem może je puszyć)
OLEJ JOJOBA - nawilża, zmiękcza, uelastycznia, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, zapobiega powstawanie łupieżu, wypadaniu włosów, przyspiesza porost, przenika w głąb struktury włosa (włosy średnioporowate/wysokoporowate)
OLEJ MAKADAMIA - po farbowaniu chroni kolor, odnawia blask, przyspiesza porost (do każdego typu włosów)
OLEJ LNIANY - nawilża, wzmacnia, wygładza, regeneruje, eliminuje elektryzowanie i puszenie się włosów oraz suchy łupież, odbudowuje strukturę, działa kojąco na skórę głowy, zapobiega wypadaniu, przyspiesza porost przechowywać w lodówce! (do każdego typu włosów)
OLEJ RYCNYOWY - przyciemnia końcówki, nabłyszcza, zmniejsza ilość rozdwojonych końcówek, przyspiesza porost, zamyka łuski włosa (włosy wysokoporowate)
OLEJ Z AWOKADO - mocno nawilża, odżywia, wygładza, zmiękcza, nabłyszcza, włosy lepiej się rozczesują (włosy wysokoporowate)
OLEJ Z PESTEK ŚLIWKI - wygładza, nabłyszcza, rozmiękcza, nawilża, odżywia, zabezpiecza końcówki włosów, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych (włosy wysokoporowate)
OLEJ Z ROKITNIKA - regeneruje uszkodzoną strukturę włosów, poprawia kondycje, nabłyszcza, poprawia sprężystość, ułatwia układanie, podkreśla skręt, działa przeciwłupieżowo, przyspiesza porost włosów (włosy wysokoporowate)



Share:

4 komentarze

  1. Nigdy jeszcze nie olejkowałam włosów, ale chyba kiedyś musi być ten pierwszy. raz. Kilka osób polecało mi olejek kokosowy, chyba spróbuję.

    https://hot-schot.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydałaby mi się ta notka kilka miesięcy temu, jednak warto wiedzieć, jaki olej do olejowania włosów polecić!

    http://julgaspace.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Oleju kokosowego nie polecam do włosów kręconych czy falowanych. Z tego względu, że zapobiega utracie protein może łatwiej dojść do przeproteinowania, co za tym idzie? Wasze włosy mogą stać się proste. Radziłabym go używać raz na jakiś czas np. raz na miesiąc, żeby faktycznie odbudować strukturę włosa :)
    http://my-natalias-place.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Spam i obraźliwe komentarze będą usuwane. Za każdy komentarz serdecznie dziękuje i zachęcam do zaobserwowania bloga, aby być na bieżąco ze wszystkimi postami! ❤ Jeżeli twój blog mi się spodoba, z pewnością odwzajemnię obserwację.